Reklam ya da Halkla İlişkiler

Reklam ve Halkla İlişkileri birbirine karıştırmamak lazım.

Hangisi daha önemli ? Ne zaman Halkla İlişkiler yapmalı ? Bir şirket ne zaman reklam yapmalı? Her biri ayrı ayrı zamanda mı olmalı ? gibi çeşitli zorluklar ortaya çıkıyor.

Reklam ve Halkla İlişkiler arasındaki belirgin fark nedir ?
Reklamı internet, billboard, TV, dergi, gibi alanlara taşımak ölçülebilir bir mecradır, çünkü yer, zaman, hedef kitle nispeten bellidir. Fakat Halkla İlişkiler çalışması öyle kısa sürede ölçülemez, uzun vadede firmanıza avantaj getirir, ürününüzün tanınması ile birlikte marka güvenilirliği sağlar.

Eğer kısa sürede hedef kitlenize ulaşmak ve satış elde etmek istiyorsanız, o zaman bir ürün kampanyası ile reklam yapmanızı tavsiye ederiz.

Gelelim tanıtım alanlarına ; eskiden sadece dergi , radyo ve TV vardı, fakat son yılların fenomeni internet hızla büyüyor ve reklam pastasından ciddi bir pay alıyor… Hani TV’yi geçti diyemeyiz fakat yaklaştı. Hele dergi reklamcılığı için bunu kabul etmek gerekebilir, bunu sizler de tespit edebilirsiniz. Bir çok dergi sayısını gün geçmeden internete taşıyor, çünkü hitap ettiği hedef kitlesi pek çok alanı internetten inceliyor… Artık çağımız “İnternet Çağı” diyebiliriz. Çoğumuz artık masa başında değilde, artık elimizdeki telefonlardan internete girmiyormuyuz ?

İşler böyle gelişince, firmaların artık internette bulunabilirliklerini arttırmak için hummalı çalışmalar başladı. Markalarını desteklemek için basın bültenleri yazımı ve de önemlisi dağıtımı yapılması önem kazanıyor. Artık internette var olabilmek için bu kaçınılmaz bir çalışma .

İnternetin en önemli faydası arşivlemek ve bunu desteklemek için firmalar kendi web sitelerinde haber ve basın bültenlerini yayınlamak isterler. Bütün bunlar arama motorları için çok önemlidir. Şu anda pek çoğumuz pek kabul etmesek te basın bültenlerinizin internette yayınlanması , markanızın bulunabilirliği için olmazsa olmaz lardan biri haline geldi.

Eminim hepimiz bunu biliyoruz, bir marka ne kadar ilginç olursa olsun, bu reklamı hedef kitle görüp satın alırsa, bir anlam kazanıyor.

Reklam çalışmaları daha kesin çizgileri olan bir alandır, satış ile orantılıdır. Fakat Halkla İlişkiler çalışmaları direkt ciroya bağlı değildir, uzun vadede bir getiri sağlar, marka bilinirliği ve sonrasında marka güvenlilirliği ile satışa gider.

Bu işin maliyetine gelince;
Firmalar için reklam çalışmaları yapmak, TV, primetime, billboard, İnternet daha büyük bütçeler gerektirir. Orta ölçekli firmaların bu masraflarla ile çalışmaları pek mümkün olmayabilir. Ancak onların dahi markaları için mutlaka yapmaları gereken, Halkla İlişkiler Çalışmaları yürütmektir. Daha küçük bütçeler ile ürünleri için haber ve basın bülteni yazdırmak ve en az bütçe gerektiren internet üzerinde yayına koymak yararlı bir başlangıç olacaktır.