E-Mail Pazarlama ve PR

E-Mail Pazarlamacıları ve PR Acentelerinin Birlikte Çalışmasının Nedenleri…

E-Mail Pazarlama ve PR ? Birlikte olmaz gibi geliyor değil mi ?

 

Bazılarının kabul etmek istememesine rağmen klasik PR – Halkla İlişkiler endüstrisinin değiştiğini gözlemliyoruz.

Bu, sadece dijital çağa giriş değil aynı zamanda sektördeki devrimci tüm kalıpların yıkıldığı anlamda bir değişiklik bize göre.

Yakın zamana kadar PR ve pazarlama iyi kötü birlikte çalışabilmekteydi ancak bugün durum değişiklik göstermektedir.

Bugün halkla ilişkiler ajansları, medya ilişkileri ile, markalarına güven sağlayan çözümler arayan müşterilerin varlığını öğrenmişlerdir.

Peki yarın? Zirvedeki PR profesyonellerinin içerik pazarlama ve CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) stratejileri konusunda en az teknik tarzda yazımda olduğu kadar uzman olacağı öngörülmektedir.

E-posta pazarlaması kullanımı için sayısız sebep olmasına rağmen PR ajanslarının en azından bu aracı kullanması için temel üç sebep sayılabilir.

Böylelikle halkla ilişkiler acentaları bu modern araçları kendi tecrübeleriyle birleştirerek daha verimli sonuçlar alabilirler.

1. Etkilidir.
Pazarlamacılar olarak, PR acentalarının çabalarının karşılığını alabilmek için yeni metodlar geliştirdiklerini biliyoruz. İstatistikler göstermektedir ki, otomatik olarak isimlendirilmiş e-mailler yayın e-maillerinden %119 daha yüksek tıklanma oranına sahiptir. Ayrıca bu kanalla müşterilerle daha hızlı iletişim kurulabilmekte ve gerekli aksiyonlar alınabilmektedir.

Halkla ilişkiler uzmanları genellikle satış hacminin yaratılmasıyla görevlendirilirler. Fakat e-posta pazarlaması ( e-mail marketing ) ile entegre edilen kampanyaların satışı artırmasının yanısıra gelirleri yaklaşık % 50 oranında arttırdığı da görülmüştür.

2. Hızlı geri dönüş .
Pazarlamada ve PR’da aynı şekilde olduğu gibi, altın standart araştırma temelli kampanyalardır. E-mail pazarlamacıları acentelere müşterilerinin özelliklerine göre sınıflama yapılamasına imkan tanır ve iletişimleri katılımcı bilgilerine göre –toplumsal istatistikler, kullanılan zaman, imtiyaz – saklanılacak her hangi bilgiyi otomatikleştirir. (Bunları gelecek örgütlenmede ve toplu katılım kampanyalarında nasıl kullanacağını hayal etsenize!)

Ne yazık ki, bir sürü bilgi toplama programlarının geliştirilmesi ve tamamlanması zaman alır. Daha etkili olmak için ise, medya ile ilişkiyi güçlendirmek, muhabirin ilgi alanlarını öğrenmek gerekir. Sonra, bu yayın süresinin satışları etkilemesini görmek için beklemek ve bu satışların yazdığın harika gazete yazılarına atfedildiğini umut etmek gerekir. (bazı medya tipleri diğerlerine göre daha kolaydır).

Ayrıca e-mail pazarlama sizin mesajlarınızı hızlı bir teste sokmanıza yardım eder. Eğer başlık ilgi çekici değilse, sizin tıklanma oranınız bunu gösterecektir ki bu günün saatine göre de değişebilir. E-posta pazarlamanın olmazsa olmazlarını da başka bir yazımızda daha detaylı inceleyeceğiz.

3. Sizin video görüntülemenize ve sosyal kampanyalar yürütmenize yardım eder
Video pazarlamacılar için birçok nedenden dolayı olmazsa olmazdır. İlk olarak o farkındalığı arttırır: Videolar sizin ürününüz ya da servisinizle ilgili anlayışı %74 olarak arttırır. O ayrıca iyi bir dönüşüm aracıdır. İnternet kullanıcılarının bir ürünü perakende satın almadan önce video izleyerek karar verme oranı %64’tür.

E-mail pazarlamacılığı müşterilerinizin videolarına dikkat çekmek için iyi bir yoldur. Bir ölçüme göre, tıklanabilir video içerikleri ortalamadan % 27 daha fazla tıklanma oranına sahiptir. Böylece, siz ürün videoları, referanslar, bilgilendirici haberler ve sahne arkası ve kısa hikâyeleri video olarak e-postalarınıza eklediğinizde eklediğinizde, ziyaretçilerle etkileşimi zirveye taşırsınız . Yeter ki ,video içeriğinizi konu başlığı olarak tanımlamayı unutmayın. Bu tam bir kazan – kazan prensibidir !

 

Christopher Lester makalesinden yararlanılmıştır.