Google Sıralama Kriterleri

Bu yazımızda SEO değerlendirmesi yaparken kullanılan temel Google Sıralama Kriterleri hakkında açıklamalar bulacaksınız.

İlgiyi dağıtmamak amacıyla bu yazımızda Google Sıralama Kriterleri arasından başlıcalarını ana hatlarıyla vermeye gayret edeceğiz.

Domain Authority / Alan Adı Otoritesi

Alan adı değeri, alan adı itibarı, alan adı otorite değeri hepsi aynı anlama gelmektedir. Karışıklık yaratmaması açısından bundan sonra Domain Authority (DA) olarak kullanacağımız bu terim, bir web sitesinin SEO çalışmalarında kullanılan değerleme araçlarından biridir.

Yakın zamana kadar bir web sitesinin SEO değerini gösteren en önemli araç olan PageRank’in Google tarafından kaldırılmasıyla; ABD firması MOZ tarafından sayısız algoritma kullanılarak oluşturulmuştur.

Değerleme 0 ve 100 arasındadır.

Domain Authority değeri yüksek olan bir web sitesi, arama motorlarında arama yapıldığında diğer web sitelerine göre çok avantajlıdır. Doğal olarak aramalarda üst sıralarda yer almak web sitesi ziyaretçisini, yanı sıra web sitesi içerisindeki reklamlar kanalıyla kazancı artırmaktadır.

Domain Authority, ağırlıklı olarak web sitesinin alan adıyla ilişkilidir ve her web sitesinin bir Domain Authority  (DA) puanı vardır.

Page Authority / Sayfa Otoritesi

Page Authority, yukarıda incelediğimiz Domain Authority gibi karışık algoritmalar kullanılarak oluşturulmuş, web sitesi içerisinde yer alan bir sayfanın değerini göstermektedir. Kullanılan metrik yine 0 ve 100 arasındadır.

Yalnız lütfen dikkat, bir web sitesinin bir Domain Authority puanı varken, bir web sitesinin içerisinde yer alan her sayfanın kendine ait bir Page Authority (PA) değeri vardır.

MozRank

Yine Majestic firması tarafından hesaplanmakta olup, alan adınızın (domain) link (bağlantı) değerliliğidir. Yukarıda açıklanmış değerlerin kombinasyonuyla hesaplanmakta ve 0 ile 10 arasında değerlendirilmektedir.

Siz de web sitenizin DA ve PA puanlarını öğrenmek isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz;
moz.com

 

Trust Flow / Güven Akışı

Trust Flow, İngiliz Majestic firmasına ait bir web sitesi değerlilik ölçütüdür. Derecelendirme yine 0 ve 100 arasında olup, inceleme konusu web sitesinin sahip olduğu backlink’lerin ne kadar güvenilir olduğu hakkındadır. Örneğin çok sayıda değersiz backlink almak yerine, az sayıda kaliteli web sitelerinden doğal organik backlink edinmeniz gerekir.

 
Citiation Flow / Kaynak Akışı

Alıntı Akışı olarak ta kullanılmaktadır ve patenti Majestic firmasına aittir. Citiation Flow, bir web sitesinin diğer web sitelerinden aldığı bağlantıların (backlink) gücünü, sayısını temsil etmektedir. Derecelendirme 0 ve 100 aralığında yapılır.

Bu iki değer bir web sitesinin değerlendirilmesi esnasında örneğin Google tarafından – o zaman ilk sıralarda bulanabilirsiniz, veya bir reklam veren tarafından – o zaman daha yüksek fiyatlarla reklam alabilirsiniz, çok önem kazanmaktadır.

 

Kim güven vermeyen bir web sitesiyle ilgilenir ki?

 

Majestic web sitesinden yukarıda yer alan bu iki değeri ve daha fazlasını kendi web siteniz için öğrenebilirsiniz.
Majestic.com
Google Sıralama Kriterleri hakkında detaylı bilgi ileride ayrı bir yazı konusu olarak işlenecektir.