İnternet Reklamcılığı / Online Advertising

Dijital Dünya’da reklamcılık klasik reklamcılıktan oldukça farklı.

İnternet Reklamcılığı vasıtasıyla reklam ve tanıtım harcamalarınız, masraf kalemi değil tam bir yatırım harcamasıdır.

Zira dijital reklamcılık yaptığınızda verdiğiniz her kuruşun nereye gittiğini bilebilirsiniz.

 

Size inanılmaz gelmiş olabilir ama gerçek bu!

Her ne kadar SEO yani arama motoru optimizasyonu konusunda çalışmak daha verimli olsa da, kısa süreli bir kampanya oluşturmak, hızlı sonuç almak hatta uzun vadeli yapılacak bir SEO çalışmasında ilave araç olarak kullanmak İnternet Reklamcılığı’nın pazarlama stratejinizde etkili bir şekilde kullanımını engellemez.

  1. Web sitenize hızlı ve alakalı ziyaretçi kazanabilirsiniz
  2. Küçük bütçelerle harika sonuçlar yaratabilirsiniz
  3. Sonuçları kuruşu kuruşuna analiz ederek, ROI – Return on Investment yani yatırımın size ne kadar getiri sağladığını, verimliliğini ve buna devam edip etmeme kararı vermenizi sağlar.
  4. Tam hedef müşteri kitlenize ulaşmanızı sağlar
  5. Rekabet ortamında Marka Bilinirliği ‘nize katkıda bulunur.

İnternet Reklamcılığı çeşitli şekillerde veya bunların biri ya da birkaçının dijital medya pazarlama stratejinize uygun olarak kombine edilmesiyle uygulanabilir.

Arama Bazlı Reklamcılık / Search Advertising
Tıklama Başına Ödeme – PPC Pay Per Click, olarak ta adlandırılır. Arama motorlarında ( Google- Yandex – Bing vb) satışı veya tanıtımı yapılacak ürün veya servisin, muhtemel alıcılar tarafından İnternet’te arama yapılabilecek sorguları, anahtar kelimeleri kullanılarak reklam verilmesi şeklidir. Aranan ürün ya da servisin İnternet üzerinden ziyaretçinin reklam olarak verdiğiniz bağlantıyı (link) tıklayarak satış işlemini tamamlaması halinde ödeme yapıldığından, kısa sürede ürün ya da hizmetinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Görüntülü Reklamlar / Display-Banner Ads
Hazırladığınız reklam/tanıtım görsellerinin arama motorlarında veya diğer sitelerde yayınlanmasıdır. Burada fiyatlandırma genellikle Gösterim Başı / Click Through Rates (CTRs) üzerinden yapılır. Satış artırıcı özelliği olmakla beraber, tekrar hedeflenmiş ziyaretçilere odaklanıldığı için Marka Bilinirliği gelişiminde idealdir.

Davranışsal Hedefleme / Behavioral Targeting

Online Advertising

Sosyal Medya Reklamcılığı / Social Media Advertising
Facebook, Twitter, Youtube ve Linkedin gibi sosyal medya platformlarında reklam yayınlanması çalışmasıdır. Dijital reklamcılık için son dönemlerde vazgeçilmez bir alan olmuştur. Yine hedeflediğiniz potansiyel müşteri kitlesini yakalayabileceğiniz , hem marka bilinirliği hem de satış artışı yaşayabileceğiniz bir alandır.

Satış Ortaklığı / Affiliate Marketing
Yüksek ziyaretçi trafiğine sahip web sitelerinde ürün veya hizmetinizin tanıtımını yapmak ve o siteden satışın gerçekleşmesi halinde belli bir komisyon ödenerek gerçekleştirilen, performans bazlı reklam şeklidir. Satış ortakları (Affiliates) kullanarak kısa sürede yüksek satış hacimlerine ulaşılabilir.