kullanıcı dostu özgün içerik

İçerik strateji pazarlamasının en önemli taktiği kaliteli içeriktir.

Eğer kitleniz içeriğinizi tıklamıyorsa, o zaman kullanıcı dostu içerik oluşturmada bir eksiğiniz veya hatanız var demektir.

Kullanıcı dostu içerik ne demektir, tanımlama nedir ? Aşağıda size bu konuda olmazsa olmaz kriterler vermek isteriz.

-Eğlenceli
-Eğitsel
-Hedef kitleye uygun
-Özgün
-Düşündürücü
-Sorular içermeli
-Bağlantı linkli olmalı
-Kolay anlaşılır
-Tutkulu

Bu nitelikler teoride basit olmakla birlikte, bir metni oluştururken hiçte öyle kolay değil.

Özgün olmalı: İçeriğiniz size özgü olmalı , bunu zaten ”Google” anlar ve eğer organik ve özgün dokunuşlar tespit ederse, içeriğinizi arama motorlarında iyi bir yere çıkartır.

Doğal olmalı: İçerik doğal iki insanın karşılıklı konuşuyor gibi olmalı.. Hedef kitle sanki bir arkadaşla derin sohbet ediyormuş havasına bürünmeli, gözlerini bilgisayar ekranından kaldırıp kendi konuşuyormuş gibi hissetmeli. Sözcükler zahmetsizce akıyor olmalı .

Organik yorumlar: İçeriklerinize organik yorumlar almalısınız, bu çok zor değil. Yazılarınızı sadece kendi sitenizde yayınlamayın, çeşitli başka ortamlarda yayınlanmasını (bloglar, portallar, siteler vb.) sağlayın ve bunun için küçük bütçeler yeterli olacaktır. Böylece kitleniz düşüncelerinizi bırakarak sizinle bir bağ kuracaktır. Unutmayın organik içeriğiniz fikir değeri sağlayacaktır.

Yayınladığınız içerikler ilk günlerde az geri dönüşüm gösterse de, farklı bloglardan okuyucu kitleleri ile bu dağıtım çığ gibi büyüyebilir.

Kendi bloglarına konuk veya misafir yazıları almayı deneyin, bu da size ciddi ziyaretçi trafiği sağlayacaktır.

2015 yılında içerik pazarlamacıların en önemli değindiği şey … içeriğiniz hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılamak zorunda; O zaman soralım; hedef kitlenizin neye ihtiyaç duyduğunu biliyor musunuz ? İşte size cevabı bulmak için bazı ipuçları:

En basit taktik , anketler ile veya sosyal medya‘dan kitlenizin ne istediklerini sorun.

Size fikir vermesi için rakiplerinizi ve ürettiklerini inceleyin.

Hedef kitlenizi ile uyum içinde, bir şekilde ”nişanlı” gibi olmalısınız, her zaman düzenli olarak irtibata geçmeli, ihtiyaçlarına göre yardımcı olmalısınız.

Kitlenizi kendinize bağlımlı kılmak istiyorsanız, o zaman web sitenizde zaman zaman yenilikler, değişiklikler yapmalısınız. Çok eski güncel olmayan yazılarınızı kaldırmalısınız. 2015 yılında artık kimse 5 yıl evvelki bir konuyu incelemek istememez, kullanıcı dostu içerik için mutlaka ”geleceğin içeriklerini” sunmalısınız.

Artık moda web’te içerik küratörleri yapmak.. Küratörlerin görevi nedir derseniz, gelişmiş aramalar yapmanıza ve aradığınızı daha kolay bulmanıza , yani bir neyi organize etmek demek. Tabii ki ürününüze göre içerik küratörleri kullanıcı dostu dil kullanarak ziyaretçinin ilgisini çekip , ilgilendiği sayfaya götürür.

İçerik küratörleri ile sıcak temasta olmanızı tavsiye ederiz, uygun içeriğinizi bir düğmeye tıklayarak trend içerik paylaşabilirsiniz.

İçeriklerinizi kesinlikle kopyalama şekli ile kullanmayın, mutlaka özgün yazılar yazın.