Domain Nedir

Domain Nedir?

Domain, Türkçe karşılığı “Alan Adı”

Internet üzerinde her makinenin kendine özgü bir IP adresi bulunmaktadır. IP adresleri, bir kısmı network numarası, diğer kısmı ise o network içerisinde yer alan makinanın numarası olarak yorumlanan 32 bitlik sayıdan ibarettirler. Bu adresler sayesinde bilgi, paketler halinde bir makineden diğerine ulaşabilmektedir.
Makinaların bağlantıları sağlarken bu IP numaralarını kullanmaları son derece pratik olmasına karşın herhangi bir makinanın adreslerinin bu çeşit bir sayı ile temsil edilmesi insanların bu adresleri hatırlayabilmelerini ve gruplayabilmelerini zorlaştırmaktadır. Bu amaçla numerik IP adreslerine karşı düşen ve hiyerarşik olarak düzenlenmiş bir isimlendirme sistemi geliştirilmiştir. Bu sisteme Domain Name Service (Alan İsimlendirme Sistemi) denir.

Nasıl? Meslek profesyoneli değilseniz anlaması biraz zor değil mi?

Gelin bunu daha kolay bir şekilde anlatmaya çalışalım.

Alan Adı (yani domain) web sitenizin www. ile başlayan adresidir.

Hani cep telefonunuzu düşünün. Cep telefonunuzu sizin web siteniz olarak düşünürsek, Alan Adı (yani domain) cep telefonunuzun numarası gibidir. Çevrenizdekilere bu adresi (alan adı yani domain) verirseniz, web sitenize ulaşmalarını sağlamış olacaksınız.

Domain Nedir

Domain Nedir?

Teknik açıklama için bağlantıyı tıklayınız:  https://www.nic.tr/content.tr/static_pages/files/press_17052005.pdf